Digitalni repozitorij raziskovalnih organizacij Slovenije

Izpis gradiva
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Naslov:Returning home : ǂthe ǂambivalent Assyrian experience in Turkey
Avtorji:ID BarAbraham, Abdulmesih (Avtor)
Datoteke:.pdf PDF - Predstavitvena datoteka, prenos (265,76 KB)
MD5: 83E6868DF12F90939189AB3AB74FD8CF
 
URL URL - Izvorni URL, za dostop obiščite https://doi.org/10.35469/poligrafi.2021.282
 
Jezik:Angleški jezik
Tipologija:1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:Logo ZRS Koper - Znanstveno-raziskovalno središče Koper / Centro di Ricerche Scientifiche Capodistria
Povzetek:Discrimination and precarious living conditions in Tur Abdin, in southeastern Turkey, prompted Assyrians, indigenous Christian ethnic people to the country, to leave their homeland for Europe in the early 1960s. The process of migration continued for several decades and intensified with the militarization of the eastern provinces during the fight against the Kurdish PKK. Many Assyrian villages had to be abandoned. With an appeal formulated in a circular letter by Turkey’s then Pri-me Minister Bülent Ecevit in 2001, the Turkish government encouraged Assyrians abroad to return to their former homeland, assuring them that their security and rights as citizens would be guaranteed by the state. At the beginning of the new millennium, the situation in Tur Abdin seemed noticeably improved. The end of the state of emergency in the eastern provinces and the application of rule of law in the wake of the reforms in the context of EU accession process contributed to this. Many of the Assyrians who emigrated re-visited their former villages, but also tried to rebuild churches and their mostly dilapidated houses. Clarification of ownership of land and properties after occupation and changes of legal basis became a key issue.
Ključne besede:Assyrians, migrations, minorities, propety issues
Status publikacije:Objavljeno
Verzija publikacije:Objavljena publikacija
Datum objave:29.12.2022
Leto izida:2021
Št. strani:str. 153-176
Številčenje:Letn. 26 , št. 101/102
PID:20.500.12556/DiRROS-14866 Novo okno
UDK:323.15(560)
ISSN pri članku:1318-8828
DOI:10.35469/poligrafi.2021.282 Novo okno
COBISS.SI-ID:101649923 Novo okno
Avtorske pravice:ZRS Koper
Datum objave v DiRROS:22.03.2022
Število ogledov:539
Število prenosov:282
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
  
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Gradivo je del revije

Naslov:Poligrafi. revija za religiologijo, mitologijo in filozofijo
Skrajšan naslov:Poligrafi
Založnik:Nova revija, Društvo za primerjalno religiologijo, Nova revija, Društvo za primerjalno religiologijo, Univerza na Primorskem, Znanstveno-raziskovalno središče, Univerzitetna založba Annales, Društvo za primerjalno religiologijo, Znanstveno-raziskovalno središče, Annales ZRS, Društvo za primerjalno religiologijo
ISSN:1318-8828
COBISS.SI-ID:59336192 Novo okno

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Povzetek:V zgodnjih 60. letih prejšnjega stoletja so diskriminacija in negotove življenj-ske razmere v Tur Abdinu v jugovzhodni Turčiji prisilile Asirce, avtohtono etnično skupino krščanske vere tega dela države, da so začeli zapuščati svojo domovino in se izseljevati v Evropo. Migracije so se nadaljevale več desetletij in naraščale z mili-tarizacijo vzhodnih pokrajin v boju proti Kurdski delavski stranki (PKK). Številne asirske vasi so se izpraznile. leta 2001 je tedanji turški premier z okrožnico pozval v tujini živeče Asirce, naj se vrnejo v svojo nekdanjo domovino, in jim obljubil, da jim bo država zagotovila varnost in državljanske pravice. Na začetku novega tisočletja je bilo opaziti, da so se razmere v Tur Abdinu vidno izboljšale. K temu sta prispevala odprava izrednega stanja v vzhodnih pokrajinah Turčije in upora-ba načel vladavine prava v kontekstu reform, ki so bile izpeljane v okviru procesa pridruževanja Evropski uniji. Mnogi izmed Asircev, ki so zapustili državo, so spet obiskali svoje vasi ter v njih tudi poskušali obnoviti cerkve in svoje povečini pro-padajoče hiše. Ključni težavi, na kateri so naleteli, sta bili vprašanji opredelitve lastništva zemlje in nepremičnin po okupaciji ter spremembe v pravni podlagi.
Ključne besede:Asirci, Tur Abdin, vprašanje lastništva


Nazaj