Digitalni repozitorij raziskovalnih organizacij Slovenije

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


Iskalni niz: "avtor" (Krajc Mateja) .

1 - 10 / 99
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Dedni rak telesa maternice : kdaj je indicirano genetsko svetovanje
Ksenija Strojnik, Ana Blatnik, Mateja Krajc, 2023, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Povzetek: Tudi genetski dejavniki imajo vlogo pri nagnjenosti k razvoju raka telesa maternice. Najpogosteje se pojavlja v sklopu dednega sindroma Lynch (približno 3 % vseh bolnic z rakom telesa maternice). Pri vseh bolnicah s karcinomom endometrija se zato opravlja presejanje za sindrom Lynch, in sicer z imunohistokemičnim barvanjem za izražanje beljakovin popravljanja neujemanja in/ali z določanjem mikrosatelitne nestabilnosti iz primarnega tumorja. Pri vseh je tudi zelo pomembno natančno preveriti družinsko in osebno anamnezo drugih malignih ali benignih tumorjev. Na ta način aktivno iščemo tiste, ki imajo večjo verjetnost, da so nosilke genetskih okvar, povezanih z dedno obliko raka telesa maternice. Te potrebujejo napotitev in obravnavo pri kliničnem genetiku. V Ambulanti za onkološko genetsko svetovanje Onkološkega inštituta Ljubljana obravnava teh bolnic in njihovih svojcev poteka v okviru multidisciplinarne obravnave. Nosilci podedovanih genskih okvar lahko na podlagi genetskega izvida informirano soodločajo o preventivnih ukrepih glede na njihovo ogroženost za rake, ki so povezani v določen dedni sindrom.
Ključne besede: rak maternice, ginekološki raki, ginekološka onkologija
Objavljeno v DiRROS: 01.06.2023; Ogledov: 13; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (295,78 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Zdravstvena pismenost: pomen pri zgodnjem odkrivanju in preventivi raka : XXX. seminar "In memoriam dr. Dušana Reje"
2022, zbornik strokovnih ali nerecenziranih znanstvenih prispevkov na konferenci

Ključne besede: zdravstvena pismenost
Objavljeno v DiRROS: 15.02.2023; Ogledov: 169; Prenosov: 46
.pdf Celotno besedilo (1,99 MB)

3.
4.
Analiza rezultatov genetskega testiranja bolnic in bolnikov z rakom dojk
Simona Hotujec, Ana Blatnik, Ksenija Strojnik, Mateja Krajc, 2022, objavljeni povzetek strokovnega prispevka na konferenci

Ključne besede: onkologija, rak dojke, genetsko testiranje
Objavljeno v DiRROS: 09.02.2023; Ogledov: 156; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (36,93 KB)

5.
Obsevanje raka dojk pri brca1 in brca2 pozitivnih bolnicah
Alenka Jerala, Mateja Krajc, Tanja Marinko, 2022, objavljeni povzetek strokovnega prispevka na konferenci

Ključne besede: onkologija, rak dojke, obsevanje
Objavljeno v DiRROS: 09.02.2023; Ogledov: 97; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (40,23 KB)

6.
Dedni dejavniki, povezani z rakom prostate
Mateja Krajc, Ana Blatnik, Ksenija Strojnik, 2023, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Povzetek: Rak prostate je najpogostejši rak pri moških tako v svetu kot tudi v Sloveniji. Najpomembnejši nevarnostni dejavniki za raka prostate so starost, etnična pripadnost in družinska anamneza raka prostate. Rak prostate se lahko pojavlja v sklopu različnih dednih sindromov, kot sta npr. sindrom dednega raka dojk in/ ali jajčnikov in sindrom Lynch. Moških z rakom prostate in pozitivno družinsko anamnezo rakavih obolenj ne testiramo le zato, da bi ocenili njihovo ogroženost za razvoj drugih rakov v sklopu dednega sindroma. Zaradi razvoja specifičnih zdravil je izvid genetskega testiranja lahko pri njih pomemben tudi za načrtovanje zdravljenja. Zadnjih nekaj let smo priča hitremu razvoju genetskih testiranj za zarodne patogene in verjetno patogene različice v genih, ki visoko in zmerno ogrožajo za raka prostate in lahko napovedujejo agresivnost bolezni in odziv na specifično zdravljenje. Obenem se uveljavlja tudi genetsko testiranje vzorcev tumorske DNA, ki zazna tako zarodne kot pridobljene, t. i. somatske patogene različice, vpletene v proces kancerogeneze. Genetski izvid je pomemben tudi za krvne sorodnike testiranih. Če je v določenem genu prisotna zarodna patogena različica, je možno odkrivanje nosilcev te okvare tudi med ostalimi sorodniki. Zdravim nosilcem lahko tako omogočimo njim prilagojene presejalne programe za rake, za katere so lahko visoko ali zmerno ogroženi.
Ključne besede: rak prostate, dednost, genetika
Objavljeno v DiRROS: 02.02.2023; Ogledov: 119; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (177,59 KB)

7.
Klinična genetika in rak dojk
Mateja Krajc, 2022, objavljeni strokovni prispevek na konferenci

Povzetek: V primeru dedovanja visoko penetrantnih zarodnih patogenih različic (PR) v določenih genih se lahko močno poveča ogroženost, da bo posameznik zbolel za rakom. Prepoznavanje nosilcev zarodnih okvar je zato zelo pomembno. Vključimo jih lahko namreč v učinkovite presejalne programe za visoko ogrožene. Že leta 1999 smo se na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) tega zavedali in tako kmalu po odkritju prvih genov, ki jih povezujemo z večjo ogroženostjo za raka dojk, genov BRCA1 in BRCA2, omogočili slovenskim družinam genetsko svetovanje in testiranje po najvišjih možnih standardih kakovosti. V sklopu multidisciplinarne obravnave smo tako v 23 letih dejavnosti genetski posvet in test omogočili več kot 11.000 posameznikom, največ, več kot 90 % vseh, prav s področja dednega raka dojk in jajčnikov. Dejavnost smo razširili tudi na druge dedne sindrome za raka in se umestili v sam evropski vrh kot evropski referenčni center za redke bolezni – v mrežo za dedne rake. Od 2019 vodimo državni register testiranih, obremenjenih z dednim rakom, in naše bolnike vključujemo v domače in mednarodne raziskave. Nenehno preverjamo in optimiziramo kakovost dela in s tem skrbimo za varno obravnavo bolnikov.
Ključne besede: rak dojk, diagnostika, onkologija
Objavljeno v DiRROS: 22.12.2022; Ogledov: 119; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (105,49 KB)

8.
Program DORA – od začetkov do evropsko prepoznanega presejalnega programa za raka dojk
Kristijana Hertl, Mateja Krajc, Katja Jarm, Mateja Kurir-Borovčić, 2022, objavljeni strokovni prispevek na konferenci

Povzetek: V Sloveniji od leta 2008 deluje Državni presejalni program za raka dojk DORA, začetki za izvajanje programa pa segajo v leto 2003. Leta 2007 so na Zdravstvenem svetu sprejeli predlog organiziranega in centralizirano vodenega presejalnega programa, v katerem so ženske vabljene na mamografijo v specializiranih presejalnih centrih in po potrebi opravljajo dodatno diagnostiko v dveh presejalno-diagnostičnih centrih. Program DORA se je postopno širil po državi, od začetne širitve v ljubljanski in mariborski regiji (2010–2013), do končne širitve po celi državi (2014–2018). V programu DORA so ženske v starosti 50–69 let vsaki dve leti pisno povabljene na presejalni pregled z mamografijo, ki omogoča odkrivanje še netipnih sprememb v dojki. Ob sumljivih spremembah na mamografiji so ženske vabljenje na nadaljnjo obravnavo, če je odkrit rak dojk, pa tudi na zdravljenje. Od 2018 v okviru programa deluje 22 mamografov v 16 stacionarnih in 3 mobilnih presejalnih enotah ter dva presejalno-diagnostična centra za nadaljnjo obravnavo žensk in zdravljenje v presejanju odkritih rakov. Program DORA deluje v skladu z visokimi standardi evropskih smernic kakovosti in zagotavlja enako obravnavo za vse udeleženke v katerikoli presejalni enoti v Sloveniji. Cilj presejalnega programa je ob vsaj 70-odstotni udeležbi žensk doseči znižanje umrljivosti za rakom dojk v ciljni populaciji za 25–30 %. Program s 74-odstotno udeležbo v zadnjih desetih letih letno opravi več kot 110.000 mamografij in odkrije okrog 650 primerov raka dojk. Zaradi svoje organizacije, informacijske podpore, izobraževalnih in komunikacijskih aktivnosti ter strokovnega nadzora vseh korakov presejanja je evropski primer dobre prakse presejalnega programa.
Ključne besede: rak dojke, preventivni programi, javno zdravje
Objavljeno v DiRROS: 22.12.2022; Ogledov: 125; Prenosov: 37
.pdf Celotno besedilo (196,80 KB)

9.
10.
Medullary thyroid carcinoma and associated endocrinopathies in Slovenia from 1995 to 2021
Sara Milićević, Mateja Krajc, Ana Blatnik, Barbara Perić, 2022, izvirni znanstveni članek

Povzetek: Background: Medullary thyroid cancer (MTC) is a rare endocrine tumour that is sporadic in 75% of cases and occurs as a part of inherited cancer syndromes in approximately 25% of cases. The aim of this study was to determine the frequency and type of RET pathogenic variants (PVs) in the Slovenian MTC patient population diagnosed between 1995 and 2021 and to elucidate the full range of associated endocrinopathies. Methods: A retrospective analysis of medical records of 266 MTC patients and their relatives seen in a tertiary centre between 1995 and 2021 was performed. Sequence analysis of exons 10, 11, 13, 14, 15, and 16 of the RET gene was analysed in most patients using Sanger sequencing. From 2017, the entire sequence of RET gene was analysed in most patients using targeted next-generation sequencing. Results: Germline PVs in the RET proto-oncogene were identified in 21.6% probands from 21 different MTC families. Of their tested relatives, 65% (67/103) were RET-positive and 35% (36/103) were RET-negative. PVs were detected in codon 618 and codon 634 in 28.6%, and in codon 790 in 23.8%. The RET-positive group consisted of 52 MTC patients, 13 patients with C cell hyperplasia and 2 individuals with neither. Associated endocrinopathies were diagnosed in 8/21 families: primary hyperparathyroidism (PHPT) in six families and pheochromocytoma (PHEO) in five families. In 62% of RET-positive families (13/21), no associated endocrinopathies were diagnosed. PHEO was most commonly associated with C634R (6/13) and PHPT with C634R (4/7). Hirschsprung’s disease appeared in one patient with RET PV in codon 618. Based on data from the Cancer Registry of Republic of Slovenia, only individual cases of common cancers with well understood environmental risk factors were discovered; lung cancer in 2/21 of families, papillary thyroid cancer in 3/21 of families, cutaneous melanoma in 2/21 of families, cervical cancer in 1/21 families, and lymphoma in 1/21 families. Conclusions: Analysis of prospectively collected MTC cases during a 27-year period revealed that 21.6% of Slovenian patients are RET PV carriers. Sixty-two percent of families had none of the associated endocrinopathies, confirming the thesis that FMTC is the most common presentation. This could suggest using risk-stratified management approaches when screening for PHEO and PHPT in RET PV carriers. However, more studies are needed to evaluate potential genetic risk modifiers as well as safety, improved quality of life, and medical cost reduction in the case of a patient-oriented approach.
Ključne besede: medullary thyroid carcinoma, multiple endocrine neoplasia, primary hyperparathyroidism
Objavljeno v DiRROS: 23.09.2022; Ogledov: 253; Prenosov: 111
.pdf Celotno besedilo (248,03 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.7 sek.
Na vrh