Digitalni repozitorij raziskovalnih organizacij Slovenije

Izpis gradiva
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Naslov:Redčenje onesnaženih meteornih voda s podmorskimi prelivnimi izpusti v Piranskem zalivu : elaborat
Avtorji:ID Malačič, Vlado (Avtor)
Datoteke:.pdf PDF - Predstavitvena datoteka, prenos (3,12 MB)
MD5: 88A91E8AFAE2707BF77942E336781925
 
URL URL - Izvorni URL, za dostop obiščite https://www.nib.si/mbp/images/pdf/novice/2019/redcenje/porocila/Malacic_Porocilo_Okolje_1_2019.pdf
 
Jezik:Slovenski jezik
Tipologija:2.13 - Elaborat, predštudija, študija
Organizacija:Logo NIB - Nacionalni inštitut za biologijo
Povzetek:Javno podjetje Okolje Piran, d.o.o je soočeno s fekalno onesnaženimi meteornimi vodami. Ta pojav je prisoten ob izrazitejših nalivih v vseh letnih časih, do izraza pa seveda pride v poletnem obdobju, ko so v Piranskem zalivu prisotni kopalci in se izvajajo številne druge rekreativne dejavnosti. Na predlog direktorja podjetja je enota Morske biološke postaje Nacionalnega inštituta za biologijo sestavila ta elaborat, ki je v pomoč pri sprejemanju odločitve, ali bi npr. s podmorskimi izpusti uspeli v zadostni meri zmanjšati onesnaženje (registriranih) kopališč zaradi onesnaženih meteornih voda. V obravnavi je predvsem del severne obale Piranskega zaliva, to je območje med vzhodno stranjo nekdanjega skladišča soli (pred poslopjem nekdanje uprave podjetja Droga) in kopališčem pred hotelom Emona kompleksa Bernardin). Smiselna je proučitev postavitev podmorskih prelivnih cevi na treh obrežnih lokacijah obstoječih izpustov meteornih voda. Cevi bi naj peljale onesnaženo meteorno vodo po morskem dnu (malo nad njim) dovolj daleč proč od obale. Po možnosti bi se naj cevi zaključite z difuzorjem. Slednji je lahko zelo enostavno izveden, lahko pomeni zgolj bočno navrtan poslednji del/segment izpustne cevi in zaprt konec cevi. Bočne odprtine, ki so navrtane izmenično na eni in drugi strani izpustne cevi, naj bodo bistveno manjše od premera cevi, a hkrati ne premajhne. Izkušnje in izračuni kažejo, da je za difuzor smiselno navrtati izpustno cev premera 0,5 – 0,6 m z odprtinami premera 0,1 m. Njihovo število in razmak se natančneje določijo s hidravličnim izračunom izpusta (Malačič, 2001), ki smo ga pred desetletji naredili za piranski komunalni izpust, pa tudi z oceno začetnega (inicialnega) redčenja (=mešanja) izpuščene vode z morsko vodo. Podobne izračune inicialnega redčenja smo pred desetletji naredili tudi za Koprski zaliv (Malačič in Potočnik, 1998; Malačič, 1999a; Malačič, 1999b), ko so bile proučevane možnosti za podmorski izpust odplak.
Ključne besede:poročila, morje, meteorna voda, onesnaženje, Piranski zaliv
Status publikacije:Objavljeno
Verzija publikacije:Objavljena publikacija
Datum objave:01.09.2019
Kraj izida:Piran
Kraj izvedbe:Piran
Založnik:Morska bološka postaja, Nacionalni inštitut za biologijo
Leto izida:2019
Leto izvedbe:2019
Št. strani:22 str.
PID:20.500.12556/DiRROS-20312 Novo okno
UDK:574.5
COBISS.SI-ID:5183823 Novo okno
Opomba:Naročnik: Javno podjetje Okolje Piran;
Datum objave v DiRROS:03.09.2024
Število ogledov:206
Število prenosov:2782
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
  
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.sl
Opis:To je standardna licenca Creative Commons, ki daje uporabnikom največ možnosti za nadaljnjo uporabo dela, pri čemer morajo navesti avtorja.

Nazaj