Digital repository of Slovenian research organisations

Show document
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Title:Aleviness, music, and hospitality
Authors:ID Bjelica, Maja (Author)
Files:URL URL - Source URL, visit https://doi.org/10.4312/mz.58.1.101-121
 
.pdf PDF - Presentation file, download (1,28 MB)
MD5: 0DCCEB446526C9FAC1B501295EDC3819
 
Language:English
Typology:1.01 - Original Scientific Article
Organization:Logo ZRS Koper - Science and Research Centre Koper
Abstract:The paper examines urban Alevi traditional culture in Turkey as a possible example of an ethics of hospitality, drawing mainly from Alevi teachings and musical heritage. Through an examination of the lyrics of selected Alevi sacred songs the author presents various accounts of hospitality that are integral to Aleviness.
Keywords:Aleviness, music, Alevi music, hospitality
Publication status:Published
Publication version:Version of Record
Publication date:29.07.2022
Year of publishing:2022
Number of pages:101-121
Numbering:Vol. 58, no. 1
PID:20.500.12556/DiRROS-15883 New window
UDC:783(560):284.35:17
ISSN on article:0580-373X
DOI:10.4312/mz.58.1.101-121 New window
COBISS.SI-ID:132150531 New window
Publication date in DiRROS:02.12.2022
Views:465
Downloads:236
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
  
Share:Bookmark and Share


Hover the mouse pointer over a document title to show the abstract or click on the title to get all document metadata.

Record is a part of a journal

Title:Muzikološki zbornik
Shortened title:Muzik. zb.
Publisher:Oddelek za muzikologijo Filozofske fakultete, Department of Musicology, University of Ljubljana, Oddelek za muzikologijo Filozofske fakultete, Department of Musicology, University of Ljubljana, Pedagoško-znanstvena enota za muzikologijo Filozofske fakultete, Department of Musicology, University of Ljubljana, Filozofska fakulteta, Oddelek za muzikologijo, Znanstvena založba Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Založba Univerze v Ljubljani
ISSN:0580-373X
COBISS.SI-ID:16404226 New window

Document is financed by a project

Funder:ARRS - Slovenian Research Agency
Project number:J6-9393-2018
Name:Medreligijski dialog - temelj za sožitje različnosti v luči migracij in begunske krize

Funder:ARRS - Slovenian Research Agency
Project number:P6-0279-2020
Name:Mejna področja: območja kulturnega in družbenega sobivanja v dobi tveganja in ranljivosti

Licences

License:CC BY-SA 4.0, Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International
Link:http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Description:This Creative Commons license is very similar to the regular Attribution license, but requires the release of all derivative works under this same license.
Licensing start date:29.07.2022

Secondary language

Language:Slovenian
Title:Alevijstvo, glasba in gostoljubje
Abstract:Članek predstavlja del obširnejše raziskave o etiki gostoljubja, ki jo je avtorica izvajala v času svojega doktorskega študija, in se osredotoča na študijski primer gostoljubja turških alevij-skih skupnosti, ki jih je proučevala v Istanbulu. Izsledki proučevanja temeljijo na avtoričinem osebnem izkustvu, njenem etnografskem terenskem delu in obsežnih raziskavah literature s področja alevijskih študij ter pričajo o strpnosti in odprtosti alevijskih skupnosti do drugosti, drugačnosti, tujosti, do neznanega. Opisani pristop do raznolikosti se kaže skozi gostoljubne prakse, ki jih pripadnice in pripadniki alevijskih skupnosti izkazujejo njim znanim in nez-nanim gostom in gostjam. Slednjim aleviji in alevijke namenjajo posebno pozornost in jim nudijo brezpogojno pomoč.Prispevek zagovarja hipotezo, da so turške alevijske skupnosti zaradi svojih religijskih in sekularnih prepričanj, svetovnega nazora in etičnih gest paradigmatski primer snovanja etike gostoljubja, o kateri so pisali pripadniki kontinentalne filozofije, kot sta na primer Emanuel Levinas in Jacques Derrida. Vtkanost gostoljubja v alevijsko življenjsko prakso avtorica predstavi tako na osnovi izsledkov svojega terenskega dela – opazovanja z udeležbo v istanbulskih alevijskih skupnostih –, kot tudi s preučevanjem vloge glasbe v alevijskem ritualu, imenovanem cem. Posebna pozornost je pri tem namenjena analizi besedil izbranih alevijskih mističnih pesmi, imenovanih deyiş oziroma nefes, kjer se omenjajo gostoljubje, odnos do gostov ter njihov pomen za alevijske skupnosti.Alevijska glasba predstavlja jedro alevijskega obredja. Skozi stoletja se je prenašala ustno in je predstavljala sredstvo ohranjanja alevijske kulture in religije ter njihove identitete. Glas-bena izvajalska praksa vključuje mistične in sakralne uglasbene pesmi anatolijskih potujočih pevcev, imenovanih aşık, ki so tovrstno glasbo izvajali predvsem na ruralnem področju Anato-lije. Peta besedila običajno spremlja izvajanje na turško ljudsko dolgovrato lutnjo, imenovano saz oziroma bağlama. Na alevijskih obredih se ob glasbi redno pojavlja tudi telesno gibanje, sakralni gibi v obliki vrtenja in kroženja, imenovani semah.Uvid v značilnosti alevijske glasbe ter predvsem v njena besedila ponuja možnost razu-mevanja alevijske težnje po miroljubnem in empatičnem sobivanju z drugimi religijami kot osrednji del alevijske tradicije, utemeljene na človekoljubju. Študijski primer alevijske etike gostoljubja, predstavljen v tem prispevku na osnovi uvida v alevijsko glasbeno tradicijo, pa predoči možnost razumevanja alevijskih skupnosti kot vzora za vzpostavljanje etike gostoljubja.
Keywords:alevijstvo, aleviji, alevijska glasba, gostoljubje, nefes, deyiş


Back