Digital repository of Slovenian research organisations

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


Query: "keywords" (zbirka li��ajev) .

1 - 10 / 13
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
2.
3.
"Meč, ki prežene zlo" : numizmatični ali religijski predmet?
Mina Grčar, 2022, original scientific article

Abstract: Kitajska se ponaša z dolgo in bogato tradicijo uporabe denarja in numizmatič-nih predmetov v ljudskih religijskih in vraževerskih praksah. Med najbolj posebne med njimi gotovo spadajo meči iz starih kitajskih novcev, tako imenovani bixie jian (避邪劍) ali »meči, ki preženejo zlo«. Še posebej priljubljeni so bili v času dinastije Qing (1644–1912), proti koncu katere so se vse pogosteje znašli tudi v zbirkah evropskih zbirateljev in posameznikov, ki so se tedaj mudili na Kitajskem.Slovenski etnografski muzej v Ljubljani hrani kar dva primerka takih predmetov – eden naj bi pripadal Ivanu Skušku ml., avstro-ogrskemu mornariškemu častniku ter nadušememu zbiratelju kitajskih starin in starih novcev, drugi pa misijonarju Petru Baptistu Turku, ki je na tedanjo kitajsko družbo gledal predvsem z vidika lokalnih religij in vraževerja. Kako je meč razumel vsak izmed njiju? In, širše gledano, kako se je vloga in identiteta teh mečev spremenila pri prenosu v sekundarno, evropsko okolje oziroma kako so jih razumeli njihovi novi lastniki? Kako jih danes kategorizirajo evropski muzeji? So v domeni numizmatike ali religije? ali so ti meči za obrambo pred zlimi silami morda eni tistih predmetov, ki se zaradi svoje posebne narave vztrajno izmikajo muzejski klasifikaciji?
Keywords: vzhodnoazijske zbirke, Skuškova zbirka, Ivan Skušek ml., stari kitajski novci, meč iz novcev, bixie jian, numizmatika, religijske prakse, vraževerske prakse, Peter Baptist Turk, Kitajska
Published in DiRROS: 28.02.2023; Views: 343; Downloads: 149
.pdf Full text (1,80 MB)
This document has many files! More...

4.
Udomačevanje tujega : predmeti za uživanje opija v Skuškovi zbirki
Helena Motoh, 2022, original scientific article

Abstract: Izjemno obsežna zbirka predmetov, ki sta jo iz Pekinga v Ljubljano leta 1920 prinesla mornariški častnik Ivan Skušek ml. in njegova žena, Japonka Tsuneko Kondo Kawase, vključuje pipe za kajenje opija, več gorilnikov za opij in še nekaj drugih pripomočkov za uživanje te opojne substance. Predmeti so umetelno okrašeni z zapletenimi motivi. Čeprav je to osrednja tema članka, je namen slednjega tudi umestiti to specifično estetiko v kontekst in raziskati kulturni okvir, v katerem je prišlo do vnosa preučevanih predmetov v Evropo. V prvem delu tako avtorica predstavi zgodovino uživanja opija na Kitajskem, v drugem analizira prvine estetike kitajskega pribora za uživanje opija, v tretjem, osrednjem delu besedila, pa podrobneje razčleni predmete iz Skuškove zbirke, povezane z uživanjem opija, ter motive in simbole, s katerimi so okrašeni. V sklepnem delu poskuša predstaviti pripomočke za uživanje opija, okrašene s tradicionalnimi kitajskimi motivi in simboli, kot zanimivo utelesitev kompleksnega in dinamičnega odnosa do tujega, prepovedanega in fascinantnega in kot dober primer ikonografske udomačitve te tujosti.
Keywords: vzhodnoazijske zbirke, Skuškova zbirka, Ivan Skušek ml., opijski predmeti, kitajska ikonografija, Kitajska
Published in DiRROS: 28.02.2023; Views: 302; Downloads: 169
.pdf Full text (4,27 MB)
This document has many files! More...

5.
Srečenosne "beštije" : simbolika ornamentalnih in figuralnih upodobitev na glasbilih iz Skuškove zbirke
Klara Hrvatin, 2022, original scientific article

Abstract: Glasbila iz Skuškove zbirke Slovenskega etnografskega muzeja izkazujejo ornamentalne in figuralne upodobitve, simbolika katerih predstavlja številne izzive. Pogosto se nanašajo na srečenosne zveri ruishou (瑞獸), med katerimi izstopajo upodobitvi mitološkega bitja qilin (麒麟) in zmaja (龍 long), simbolika katerih je zgodaj prežela kitajsko zgodovino, folkloro, religijo in umetnost. V prispevku nas bo zanimalo predvsem dvoje. Najprej se bomo posvetili analizi motivike figuralnih upodobitev na glasbilih in razmislili, kaj nam lahko interpretacija te v širšem kontekstu kitajske kulture odkrije novega o glasbilih. Prav tako bomo proučili značilnosti simbolike na glasbilih v okviru petih kategorij simbolizma na glasbilih, opredeljenih s strani muzikologa Gen’ichija Tsuge. Za ponazoritev glavnih točk predstavitve bodo uporabljena predvsem glasbila in umetniška dela iz zbirke Ivana Skuška ml., največje zbirke kitajskih predmetov v Sloveniji, ki jo hrani Slovenski etnografski muzej.
Keywords: Ivan Skušek ml., Skuškova zbirka, srečenosni motivi, glasbila, qilin, Kitajska
Published in DiRROS: 28.02.2023; Views: 271; Downloads: 136
.pdf Full text (3,33 MB)
This document has many files! More...

6.
Liu Hai draži zlato krastačo : srečenosni motivi na lesenem stojalu za ogledalo iz Skuškove zbirke
Nataša Vampelj Suhadolnik, 2022, original scientific article

Abstract: Članek analizira srečenosno motiviko na lesenem stojalu za ogledalo iz Skuškove zbirke, ki ga hrani Slovenski etnografski muzej. Srečenosno motiviko postavi v širši kontekst kitajskih kulturnih in jezikovnih struktur, ki je v vizualni reprezentaciji kombiniranih motivov rastlin, živali in oseb omogočil nešteto kombinacij rebusov in preigravanja z enakozvočnicami. Ti so temeljili na kitajski zgodovinski, literarni, filozofski, religiozni in mitološki tradiciji. Srečenosni motivi so v kitajskem kulturnem kontekstu postali standardna shema okraševanja, iz katere so črpali tako slikarji učenjaki kot obrtniki, njihovo upodabljanje pa se je razširilo tudi zunaj kitajskih meja. Še posebej razširjeni postanejo na vsakdanjih predmetih, ki uporabnikom ne le izrekajo dobre želje za srečo, bogastvo, napredovanje, dolgoživost in potomstvo, temveč sočasno zagotavljajo njihovo uresničitev. To je vidno tudi na lesenem stojalu za ogledalo, ki ga je med letoma 1914 in 1920 v Pekingu kupil mornariški častnik Ivan Skušek ml. Članek v prvem delu prikaže ikonografsko analizo motivike, v drugem pa so podrobneje obravnavana zajeta sporočila v vizualnih simbolnih kodah, pri čemer so upoštevani tudi razporeditev motivike v zaključeno zgodbo in načini interpretiranja teh podob.
Keywords: Ivan Skušek ml., Skuškova zbirka, leseno stojalo za ogledalo, srečenosni motivi, Liu Hai, Kitajska
Published in DiRROS: 28.02.2023; Views: 372; Downloads: 128
.pdf Full text (3,14 MB)
This document has many files! More...

7.
8.
9.
10.
Search done in 0.39 sec.
Back to top