Digitalni repozitorij raziskovalnih organizacij Slovenije

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


Iskalni niz: "ključne besede" (mladostniki) .

1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki, nikotinske vrečke in brezdimni tobačni izdelki : kaj o teh izdelkih s tobakom ali nikotinom povedo raziskave?
Helena Koprivnikar, Jerneja Farkaš-Lainščak, 2023, pregledni znanstveni članek

Povzetek: V Sloveniji je kajenje tobaka še vedno med najpomembnejšimi preprečljivimi dejavniki tveganja za smrt in na prvem mestu za izgubljena zdrava leta življenja. V Sloveniji in številnih razvitih državah beležimo zniževanje prevalence kajenja. Industrija je za ohranitev oziroma večanje prodaje in dobička dala na trg različne vrste izdelkov s tobakom ali nikotinom, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke, ki so prisotni tudi v Sloveniji. Vse bolj priljubljeni v Sloveniji postajajo tudi brezdimni tobačni izdelki. V bibliografski podatkovni zbirki PubMed smo poiskali sistematične preglede in metaanalize o vplivih na zdravje pri uporabi teh izdelkov, poiskali poročila mednarodnih organizacij o njihovem vplivu na zdravje in okolje ter uporabili najnovejše dostopne podatke iz slovenskih nacionalnih raziskav za prikaz razširjenosti njihove uporabe v Sloveniji. Ogrevani tobačni izdelki, elektronske cigarete in nikotinske vrečke izpostavijo uporabnika znatnim ravnem zdravju škodljivih snovi. Dolgoročni učinki njihove uporabe na zdravje še niso ustrezno raziskani, saj so v uporabi še prekratek čas, dostopni podatki pa kažejo, da imajo škodljive učinke na zdravje, nekateri že kratkoročno, in da bodo verjetno privedli do pomembnih posledic za zdravje pri dolgoročni uporabi. O manjši škodljivosti teh izdelkov v primerjavi s kajenjem cigaret ni možno govoriti, saj je na voljo premalo kakovostnih raziskav, poznani pa so škodljivi učinki dolgoročne uporabe brezdimnih tobačnih izdelkov. Vsi omenjeni izdelki se pogosto promovirajo tudi kot učinkoviti pripomočki za opuščanje kajenja, a tudi na tem področju ni na voljo zadosti kakovostnih raziskav, da bi lahko sklepali zaključke o njihovi vlogi v opuščanju kajenja, zato se jih v te namene ne priporoča. Vsi omenjeni izdelki vsebujejo nikotin (izjema so elektronske cigarete brez nikotina) in uporabnika zasvojijo. Uporaba izdelkov z nikotinom med mladimi pa je povezana še z dodatnimi pomembnimi tveganji; poleg zasvojenosti, ki se razvije hitreje in močneje kot pri odraslih, so tu še škodljivi učinki na razvoj možganov, pri elektronskih cigaretah in brezdimnih tobačnih izdelkih pa tudi zvišano tveganje za kajenje cigaret v prihodnosti. Podatki za Slovenijo kažejo, da uporaba teh izdelkov med mladimi narašča s starostjo ter da med mladimi odstotki uporabnikov večinoma presegajo odstotek med populacijo, starejšo od 25 let. V zadnjih letih odstotki uporabnikov elektronskih cigaret in brezdimnih tobačnih izdelkov med mladostniki naraščajo izraziteje kot med odraslimi. Ključna je čimprejšnja strožja zakonodajna ureditev teh izdelkov, da preprečimo in zmanjšamo njihovo uporabo, predvsem med mladimi.
Ključne besede: tobak, nikotin, elektronski sistemi za dovajanje nikotina, tobačni izdelki, mladostniki
Objavljeno v DiRROS: 05.02.2024; Ogledov: 166; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (338,31 KB)

2.
Zastrupitve z alkoholom pri ranljivi skupini otrok in mladostnikov : dejstva in izzivi
Barbara Lovrečič, Mercedes Lovrečič, Mateja Rok-Simon, 2018, objavljeni strokovni prispevek na konferenci (vabljeno predavanje)

Ključne besede: alkohol, zastrupitve, mladostniki
Objavljeno v DiRROS: 03.04.2020; Ogledov: 1691; Prenosov: 471
.pdf Celotno besedilo (206,73 KB)

3.
Predgovor
Borut Štabuc, 2006, predgovor, uvodnik, spremna beseda

Ključne besede: uvodniki, onkologija, otroci, mladostniki
Objavljeno v DiRROS: 30.03.2020; Ogledov: 1300; Prenosov: 399
.pdf Celotno besedilo (76,90 KB)

4.
5.
Mladostniki so povedali, kaj so jedli včeraj
Martina Vidmar, 2015, strokovni članek

Ključne besede: zdravstvo, hrana, prehranjevanje, jedilniki, mladostniki
Objavljeno v DiRROS: 16.03.2016; Ogledov: 3668; Prenosov: 778
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

Iskanje izvedeno v 0.15 sek.
Na vrh