Digital repository of Slovenian research organisations

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


Query: "author" (Koderman Blaž) .

1 - 8 / 8
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Monitoring čebel na travniku v parku Tivoli v letu 2024 : poročilo
Danilo Bevk, Danijel Kablar, Mojca Pibernik, Ladeja Fajfar, Blaž Koderman, 2024, final research report

Keywords: čebele, čmrlji, monitoring, Tivoli
Published in DiRROS: 09.01.2025; Views: 268; Downloads: 0
This document has many files! More...

2.
Kmetijstvo in biodiverziteta z roko v roki
Mojca Pibernik, Blaž Koderman, Danilo Bevk, Aleš Tolar, Janko Rode, 2019, other monographs and other completed works

Abstract: Biodiverziteta je vse živo Biodiverziteta (biotska pestrost) je pestrost življenja na Zemlji od bakterij in gliv do rastlin in živali. Nastala je v milijardah let razvoja življenja. Pomembna značilnost biodiverzitete je izjemna povezanost organizmov, ki sami ne bi mogli preživeti, skupaj pa sestavljajo edinstven preplet, ki odločilno vpliva na razmere na našem planetu.
Keywords: kmetijstvo, biodiverziteta
Published in DiRROS: 04.09.2024; Views: 431; Downloads: 269
.pdf Full text (344,00 KB)
This document has many files! More...

3.
Kmetijstvo in biodiverziteta na skupni poti
Danilo Bevk, Blaž Koderman, Mojca Pibernik, Mateja Colarič, 2019, other monographs and other completed works

Abstract: Biodiverziteta (biotska pestrost) je pestrost življenja na Zemlji od bakterij in gliv do rastlin in živali. Nastala je v milijardah let razvoja življenja. Pomembna značilnost biodiverzitete je izjemna povezanost organizmov, ki sami ne bi mogli preživeti, skupaj pa sestavljajo edinstven preplet, ki odločilno vpliva na razmere na našem planetu.
Keywords: biodiverziteta, kmetijstvo, ekosistemske storitve, Slovenija
Published in DiRROS: 04.09.2024; Views: 410; Downloads: 654
.pdf Full text (7,27 MB)
This document has many files! More...

4.
Čudovita pestrost živega
Mojca Pibernik, Blaž Koderman, Danilo Bevk, 2020, other monographs and other completed works

Abstract: Biotska pestrost (tudi biotska raznolikost, biotska raznovrstnost, biodiverziteta) je raznolikost živih bitij. Vključuje vse rastline, živali in druge organizme. Vsi organizmi so med seboj tesno povezani in se med seboj dopolnjujejo, sami pa ne bi mogli preživeti. Tudi ljudje smo kot del narave močno odvisni od biotske pestrosti, zato je pomembno, da se njenega pomena zavedo že otroci.
Keywords: biodiverziteta, otroci, pestrost živega, LIFE Naturaviva
Published in DiRROS: 04.09.2024; Views: 475; Downloads: 271
.pdf Full text (868,64 KB)
This document has many files! More...

5.
Poljudno poročilo rezultatov projekta : Life naturaviva, biodiverziteta - umetnost življenja
Anamarija Žagar, Blaž Koderman, Danilo Bevk, Davorin Tome, Jernej Polajnar, Maja Opalički, 2022, final research report

Abstract: Kadar koli v družbi vznikne socialni ali naravni problem, se zbere skupina zainteresiranih ljudi, da bi ga rešili ali vsaj oblažili posledice. Z naraščanjem človeške populacije se število težav povečuje vedno hitreje. Podnebne spremembe in kriza biodiverzitete sta naravna problema, ki sta se povzpela na vrh seznama. Vsi, ki se ukvarjajo s problemom krize biodiverzitete, slej ko prej spoznajo, da je težave bistveno lažje reševati, če jih ljudje razumejo do te mere, da so jih pripravljeni aktivno podpreti. Zato morajo biti ljudje čim bolj izobraženi in dobro obveščeni o problemih / rešitvah — eno izmed pomembnih naravovarstvenih orodij je zato tudi komuniciranje. Mnogi v Sloveniji so zaskrbljeni zaradi krize biotske raznovrstnosti, veliko jih deluje na področju varstva narave. Manjka pa nam pobud, ki bi se osredotočale na biotsko raznovrstnost kot skupni imenovalec življenja. Vse vrste in naravni procesi znotraj ekosistemov so soodvisni, zato za biotsko raznovrstnost ne moremo skrbeti le z varovanjem določenih območij ali izbranih vrst. Ljudi je treba soočiti z nacionalno (ali celo širšo) vrednostjo biotske raznovrstnosti, če jih želimo odkrito seznaniti s problemom in pričakovati njihovo sodelovanje. Od tod potreba po projektu, ki bi zajel različne dele in ravni biotske raznovrstnosti ter jih predstavil ljudem kot enoten, neprecenljiv naravni pojav. Nekakšna sistematična predstavitev bogastva naše naravne dediščine z jasnim sporočilom, kako pomembno je, da zanjo skrbimo
Published in DiRROS: 02.09.2024; Views: 371; Downloads: 3278
.pdf Full text (3,62 MB)
This document has many files! More...

6.
Monitoring čebel na travniku v parku Tivoli v letu 2022 : končno poročilo
Danilo Bevk, Rok Šturm, Blaž Koderman, 2022, final research report

Abstract: V Sloveniji je bilo do sedaj zabeleženih 573 vrst divjih čebel, vključujoč čmrlje in čebele samotarke. Divje čebele naseljujejo raznolike habitate, pri čemer ekstenzivni travniki igrajo pomembno vlogo pri zagotavljanju prehrane in gnezdišč za večino vrst. Čebele na cvetočih rastlinah nabirajo cvetni prah in medičino za svojo prehrano in prehrano zaroda. Pri tem opravljajo eno ključnih ekosistemskih storitev – opraševanje, tako divjih kot kmetijskih rastlin. Opraševalci so tako pomembni za ohranjanje biotske pestrosti in zagotavljanje prehranske varnosti.
Keywords: opraševalci, čebele, čmrlji, monitoring, park Tivoli, Ljubljana
Published in DiRROS: 02.09.2024; Views: 369; Downloads: 1867
.pdf Full text (7,33 MB)
This document has many files! More...

7.
The state of the art of local GI implementation in the Alps : deliverable 1.3.1
Danilo Bevk, Thomas Böhm, Mita Drius, Danijel Kablar, Blaž Koderman, Katharina Lautze, Mojca Pintar, Luana Silveri, 2024, final research report

Abstract: In the last century, human population growth and industrial development have been leading to the depletion of natural resources, to ecosystem degradation and to a worrying change in the global climatic conditions. One of the most striking forms of degradation is the fragmentation of ecosystems and habitats because of land use change, which poses a serious threat to biodiversity. A fragmented ecosystem cannot provide the human population with the fundamental ecosystem services (so-called ES hereafter), such as pollination, food, air quality, carbon sequestration, flood management, water treatment, local climate regulation, soil erosion prevention and so on. As the negative impacts of fragmentation have become apparent, the importance of maintaining ecological connectivity within ecosystems and landscapes at different levels of naturalness, including between protected areas and at the rural-urban interface, has been increasingly recognised.
Keywords: green infrastructure, Alps, Interreg, ecosystem services
Published in DiRROS: 02.09.2024; Views: 415; Downloads: 1505
.pdf Full text (1,80 MB)
This document has many files! More...

8.
Search done in 0.3 sec.
Back to top