Digitalni repozitorij raziskovalnih organizacij Slovenije

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


Iskalni niz: "ključne besede" (religija) .

1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Radikalna teologija kot hermenevtika nemogočega : John Caputo in dogodkovnost resnice
Luka Trebežnik, 2022, izvirni znanstveni članek

Povzetek: Članek se posveča delu Johna Caputa, sodobnega misleca s področja radikalne teologije. Z analizo osrednjih pojmov, ki jih je izbral za oznake svojih projektov, je proučena kontinuiteta njegove pisave in poudarjena inovativnost njegovih pristopov k postmoderni religijski misli. Prikazana je njegova miselna formacija in premišljene so nekatere izmed ključnih etap njegovega ustvarjanja, še zlasti njegovi pristopi k različnim teorijam hermenevtike in novi zasnovi pojma religije. V končni fazi je v članku poudarjena možnost prihodnjih branj in novih razumevanj Caputovega dela.
Ključne besede: radikalna teologija, hermenevtika, dekonstrukcija, postmoderna religija
Objavljeno v DiRROS: 01.03.2023; Ogledov: 338; Prenosov: 154
.pdf Celotno besedilo (302,77 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Karizmatična oblast in civilna religija v Jugoslaviji - "titoizem"
Nikola Milosavić, 2020, ni določena

Povzetek: Marcella María Althaus-Reid opredeli svoj teološki diskurz kot kritiko teologij osvoboditve s primesmi queerovske teologije. Očita jim vzpostavitev uniformira-nega novega razreda ubogih, ki so jih tudi te prikrajšale za lastno resničnost, saj so bile preveč pod vplivom zahodnjaške oz. totalitarne, T-teologije. Koncept dostojnosti je pomemben za družbe Južne Amerike in tradicionalna teologija ga pomaga ohranjati. Da bi prišlo do resnične osvoboditve, jo je treba postaviti v resničnost ljudi, ki je z vidika dostojnosti nedostojna: skrajna revščina je tesno povezana s spolnostjo, saj so telesa edino, kar revni še posedujejo. V krščanski teologiji, zlasti pa duhovnosti, je zelo prisoten vidik božjega profita: načelo, da Bog v razmerju do človeka ne sme biti v imaginarni izgubi. Gre za neke vrste odplačni odnos. Ta je lepo viden v pripovedi o Abrahamovem pogajanju z Bogom, da bi prizanesel Sodomi in Gomori. Nasproti tej pripovedi so postavljene tri podobe iz Jezusove-ga življenja, ki so transgresije ustaljene spodobnosti: učenci smukajo klasje, kjer gre za vprašanje prekoračitve sobotnega počitka, Jezusov pogovor s Samarijanko, kjer Jezus prekorači ustaljeni red medosebnih odnosov na spolni in religiozni rav-ni, ter križanje in vstajenje, ki pomenita prelom na bivanjski ravni. Če je profit eden glavnih značilnosti patriarhalno-heteronormativne konstrukcije družbe, po-tem pomeni Božje popolno samodarovanje v Jezusu dokončen prelom z logiko božjega profita. To je osvobajajoče za človeka in za podobo Boga. Nespodobnost je tako vpisana v samo evangeljsko sporočilo.
Ključne besede: Jugoslavija, titoizem, ideologija, civilna religija
Objavljeno v DiRROS: 28.03.2022; Ogledov: 613; Prenosov: 334
.pdf Celotno besedilo (215,43 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Religija in narava v luči Rosove teorije resonance
Bojan Žalec, 2021, izvirni znanstveni članek

Ključne besede: resonanca, odtujitev, religija, narava, osi vertikalne resonance, antropološka potreba po odzivu, resonanca z naravo
Objavljeno v DiRROS: 22.03.2022; Ogledov: 698; Prenosov: 350
.pdf Celotno besedilo (174,39 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh