Digital repository of Slovenian research organisations

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


Query: "author" (Gašper Pilko) .

1 - 10 / 13
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Predstavitev projekta OREH - organizirana celostna rehabilitacija bolnikov z rakom debelega črevesa in danke
Gašper Pilko, 2022, published scientific conference contribution

Abstract: Celostna rehabilitacija vključuje aktivne postopke, s katerimi onkološkim bolnikom omogočimo najboljše telesno, duševno in socialno delovanje od diagnoze dalje. Številne klinične raziskave kažejo, da onkološko zdravljenje povzroča številne posledice, kar bolnikom prinaša mnogotere težave, zaradi katerih se njihovo življenje korenito spremeni. Celostna rehabilitacija za onkološke bolnike se danes v Sloveniji ne izvaja na ravni države. Bolniki so deležni rehabilitacije po onkološkem zdravljenju sporadično in v neenakomernem obsegu v posameznih ustanovah, kjer se zdravijo bolniki z rakom in v zdravstvenih domovih. V okviru projekta Organizirane celostne rehabilitacije bolnikov z rakom debelega črevesa in danke bomo poiskušali ugotoviti, ali je kakovost življenja bolnikov z rakom debelega črevesa in danke, ki so vključenih v interventno skupino boljša. S primerjavo interventne in kontrolne skupine bomo ugotovili tudi, kako je intervencija vplivala na trajanje njihove bolniške odsotnosti in na invalidsko upokojevanje. Na osnovi analize rezultatov bomo pripravili načrtovano oceno potreb po celostni rehabilitaciji za rak debelega črevesa in danke, ki bo podlaga za načrtovanje resursov na državni ravni.
Keywords: rak debelega črevesa in danke, onkološko zdravljenje, celostna rehabilitacija
Published in DiRROS: 16.01.2023; Views: 148; Downloads: 34
.pdf Full text (96,74 KB)

2.
Onkološki bolniki in cepljenje proti covid-19
Urška Ivanuš, Kaja Batista, Tina Firanović, Amela Duratović Konjević, 2021, other monographs and other completed works

Keywords: covid-19, onkologija, cepljenje
Published in DiRROS: 14.07.2022; Views: 350; Downloads: 122
.pdf Full text (371,82 KB)

3.
Priporočila za obravnavo bolnikov z rakom debelega črevesa in danke
2020, dictionary, encyclopaedia, lexicon, manual, atlas, map

Keywords: rak debelega črevesa, rak danke, bolniki, zdravljenje
Published in DiRROS: 18.03.2022; Views: 472; Downloads: 253
.pdf Full text (1,30 MB)
This document has many files! More...

4.
5.
6.
7.
Priporočila Onkološkega inštituta za zdravljenje bolnikov z adenokarcinomom želodca
2021, other monographs and other completed works

Abstract: V Sloveniji vsako leto zboli zaradi raka želodca okrog 450 bolnikov, od tega ima tri četrtine bolnikov ob postavitvi diagnoze razširjeno ali razsejano bolezen. Zato je pomembno, da imamo razvito sodobno multidisciplinarno zdravljenje. Onkološki inštitut je na poti pridobitve evropske onkološke akreditacije, ki jo podeljuje priznana Evropska organizacija onkoloških inštitutov (OECI), katere član je tudi Onkološki inštitut Ljubljana. Namen tega projekta je razvoj kliničnih poti, ki bodo omogočile celostno obravnavo bolnikov z rakom. Slovenskih priporočil za zdravljenje adenokarcinoma želodca trenutno nimamo, zato smo bili primorani sprejeti te, ki jim bomo sledili na Onkološkem inštitutu. V teh priporočilih, zaradi drugačne narave bolezni, ni zajeto zdravljenje raka ezofagogastričnega stika.
Keywords: rak želodca, adenokarcinom, onkološko zdravljenje, priporočila
Published in DiRROS: 14.09.2021; Views: 987; Downloads: 264
.pdf Full text (983,68 KB)

8.
Rak debelega črevesa
Gašper Pilko, 2019, published professional conference contribution

Keywords: nosečnost, rak debelega črevesa, karcinogeneza, onkološko zdravljenje
Published in DiRROS: 08.05.2020; Views: 1278; Downloads: 391
.pdf Full text (101,98 KB)

9.
10.
Prognostični dejavniki in zdravljenje bolnikov s papilarnim mikrokarcinomom ščitnice
Nikola Bešić, Gašper Pilko, Rok Petrič, 2007, professional article

Abstract: Papilarni mikrokarcinom ščitnice (PMKŠ) je po WHO opredeljen kot tumor, velik 1,0 cm ali manjši. V zadnjih letih narašča število preiskav ščitnice z ultrazvokom in število ultrazvočno vodenih tankoigelnih aspiracijskih biopsij, kar omogoča odkrivanje raka, še preden postane klinično zaznaven, zaradi česar narašča incidenca PMKŠ. Bolniki s PMKŠ imajo zelo dobro prognozo, zato se postavlja vprašanje, kako naj jih zdravimo, da bi jih pozdravili, a jim hkrati ne bi po nepotrebnem povzročili škode. Namen naše študije je bil ugotoviti, kateri dejavniki so pri naših bolnikih s PMKŠ povezani s ponovitvijo bolezni. Analizirali smo rezultate o 135 bolnikih s PMKŠ, ki so bili zdravljeni v letih 1976–2002 na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Srednja doba spremljanja bolnikov je bila od enega do 359 mesecev (srednja vrednost 85 mesecev). V tem obdobju se je pri sedmih bolnikih (5,2 %) bolezen ponovila, a nihče ni umrl zaradi bolezni. S statistično analizo z χ2-testom smo ugotovili, da je bila s pogostostjo ponovitve bolezni povezana le velikost tumorja. Z raziskavo smo potrdili opažanja drugih avtorjev, da imajo bolniki s PMKŠ dobro prognozo.
Published in DiRROS: 31.08.2018; Views: 2714; Downloads: 668
.pdf Full text (230,54 KB)

Search done in 0.65 sec.
Back to top