Digitalni repozitorij raziskovalnih organizacij Slovenije

Izpis gradiva
A+ | A- | SLO | ENG

Naslov:S kapecitabinom povzročen transmuralni miokardni infarkt
Avtorji:Vujasinović, Miroslav (Avtor)
Boc, Marko (Avtor)
Kikec, Zdenko (Avtor)
Slemenik-Pušnik, Cirila (Avtor)
Jezik:Slovenski jezik
Tipologija:1.04 - Strokovni članek
Organizacija:LogoOI - Onkološki inštitut Ljubljana
Povzetek:Fluoropirimidini so citostatiki, ki jih uvrščamo med tako imenovane antimetabolite (zaviralce celične presnove). Pomembna predstavnika te skupine sta 5-fluorouracil (5-FU) in kapecitabin (peroralni analog 5-FU), ki spadata v skupino t.i. pirimidinskih analogov. Oba predstavljata temelj vseh kemoterapevtskih shem, ki jih uporabljamo pri zdravljenju solidnih tumorjev prebavil in sta kot taka nepogrešljiva pri zdravljenju le-teh. Med redkejše neželene učinke obeh spada kardiotoksičnost, med drugim tudi miokardni infarkt. Spekter s kapecitabinom oz. 5-FU povzročene kardiotoksičnosti je širok in med drugim poleg miokardnega infarkta vključuje angino pektoris, aritmije, kongestivno odpoved srca, kardiogeni šok in nenadno srčno smrt. Zaradi množične uporabe v onkološkem zdravljenju različnih solidnih tumorjev, moramo biti pozorni tudi na možnost kardiotoksičnosti, še posebej pri bolnikih z pridruženo znano ishemično boleznijo srca. Predstavljamo primer bolnice brez predhodno znanih kardiovaskularnih bolezni, pri kateri je prišlo do razvoja transmuralnega miokardnega infarkta tekom terapije s kapecitabinom.
Ključne besede:kapecitabin, kemoterapija, kardiotoksičnost, srčni infarkt, miokardni infarkt
Leto izida:2015
UDK:616.127-005.8
ISSN pri članku:1408-1741
OceCobissID:65324032 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS_ID:2140283 Povezava se odpre v novem oknu
Število ogledov:140
Število prenosov:2
Datoteke:.pdf RAZ_Vujasinovic_Miroslav_i2015.pdf (876,65 KB)
 
Nadgradivo:Onkologija
Onkološki inštitut
 
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
  
Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Capecitabine-induced transmural myocardial infarction : case report
Povzetek:Fluoropyrimidine are agents that comprise the so-called antimetabolites (inhibitors of cell metabolism). An important representatitve of this group are 5-fluorouracil (5-FU) and capecitabine (an oral analog of 5-FU), which belong to a group called pyrimidine analogs. Both represent the cornerstone of chemotherapy regimens, which are used in the treatment of solid tumors of the gastrointestinal tract and are indispensable in the treatment thereof. Among the rare side-effects of both appears cardiotoxicity including myocardial infarction. The spectrum of capecitabine-induced cardiotoxicity is wide and icludes angina, arrhythmias, myocardial infarction and death. Due to its increasing use in oncologic therapy, specialists should be aware of cardiotoxicity especially when used in patients with the history of ishaemic heart disease. We present a case of a female patient without previous cardiovascular symptoms who developed transmural myocardial infarction during the treatment with capecitabine.


Nazaj