Digitalni repozitorij raziskovalnih organizacij Slovenije

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


Iskalni niz: "avtor" (Boc Marko) .

1 - 10 / 86
Na začetekNa prejšnjo stran123456789Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Cisplatin-induced non-convulsive posterior reversible encephalopathy syndrome in a 41-year-old woman with metastatic malignant melanoma
Janja Ocvirk, Marko Boc, Martina Reberšek, Tanja Roš-Opaškar, 2009, izvirni znanstveni članek

Povzetek: Background. Cisplatin, a widely used antineoplastic agent usually induces peripheral neuropathy, but can rarely also complicate with encephalopathy, with or without seizures. Case report. We report a case of a young patient with metastatic malignant melanoma with signs and symptoms of cisplatin-induced non-convulsive posterior reversible encephalopaty syndrome. Within the days shortly after the first cycle of cisplatin based chemotherapy the patient suffered from nausea, vomitus, headache, severe pain at the site of sub-cutaneous metastases and confusion. She later experienced somnolence, cortical blindness and aphasia, but without epileptic seizures. Conclusions. Cisplatin is an effective chemotherapeutic drug but also very toxic one and physicians using it must also be aware of possible encephalopathy.
Objavljeno v DiRROS: 08.03.2024; Ogledov: 58; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (343,74 KB)

3.
3. limfomska šola, Ljubljana, oktober 2023
Marko Boc, 2023, druge monografije in druga zaključena dela

Objavljeno v DiRROS: 04.01.2024; Ogledov: 177; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (16,32 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Neželeni učinki pri zdravljenju z BRAF in MEK zaviralci : prikaz primera
Alja Drobnič, Marko Boc, 2023, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Povzetek: Zdravljenje z BRAF in MEK inhibitorji je močno izboljšalo preživetje bolnikov z BRAF mutiranim malignim melanomom. Neželeni stranski učinki ob terapiji z BRAF in MEK inhibitorji so pogosti in lahko vodijo v prekinitev zdravljenja. Pri različnih kombinacijah zdravil so najpogostejši neželeni stranski učinki podobni in so mrzlica, povišana telesna temperatura, kožna toksičnost, hepatotoksičnost, driska, arterijska hipertenzija in artralgije. V nadaljevanju je predstavljen primer bolnice, pri kateri smo morali zaradi resnih neželenih stranskih učinkov prekiniti zdravljenje z BRAF in MEK inhibitorji.
Ključne besede: rak kože, melanom, sistemsko zdravljenje
Objavljeno v DiRROS: 17.05.2023; Ogledov: 300; Prenosov: 117
.pdf Celotno besedilo (111,82 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Napredovali maligni melanom s prisotno BRAF mutacijo : klinični primer zdravljenja z BRAF in MEK zaviralci
Rozala Arko, Marko Boc, 2023, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Povzetek: Bolniki z napredovalim malignim melanomom s prisotno BRAF mutacijo tumorskih celic so kandidati za tarčno zdravljenje z BRAF in MEK zaviralci. Pričujoči klinični primer nam predstavi bolnico z napredovalim malignim melanomom s prisotno BRAF mutacijo, ki se je leta 2015 pričela zdraviti z BRAF zaviralcem (vemurafenibom), s katerim je bila dosežena nekajletna remisija bolezni. Ob napredovanju bolezni je bilo uvedeno zdravljenje z zaviralcem imunskih nadzornih točk (ZINT) s pembrolizumabom. Po dveh letih je bilo zdravljenje zaključeno, saj je bila dosežena popolna metabolična in klinična remisija bolezni. V fazi sledenja je bil na novo-ugotovljen solitaren zasevek v možganih, ki je bil odstranjen, ležišče zasevka je bilo obsevano. Uvedeno je bilo zdravljenje s kombinacijo nivolumaba ter ipilimumaba, ki je bilo predčasno ukinjeno zaradi imunsko pogojenih nezaželenih stranskih učinkov. Do sedaj ni dokazanega napredovanja bolezni, vendar je v prihodnosti pričakovati napredovanje v osnovi že napredovale bolezni. Pojavlja se vprašanje nadaljnjega zdravljenja.
Ključne besede: rak kože, melanom, sistemsko zdravljenje
Objavljeno v DiRROS: 17.05.2023; Ogledov: 306; Prenosov: 112
.pdf Celotno besedilo (243,94 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Sistemsko zdravljenje napredovalega in metastatskega malignega melanoma : tarčno zdravljenje
Marko Boc, 2023, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Povzetek: Dabrafenib, vemurafenib in encorafenib spadajo med močno potentne in učinkovite tirozin kinazne (TKI) zaviralce pri malignem melanomu z prisotno BRAFV600E mutacijo. So selektivni inhibitorji RAF kinase tipa 1, ki predstavlja ključni del mitogen aktivirajoče protein.kinazne poti (MAPK). BRAFV600E mutacija je prisotna pri cca. 7% vseh rakov, pri malignem melanomu je prisotna v cca. 50% bolnikov. Kot smo navajeni tudi pri drugih tarčnih zdravilih je tudi pri BRAF zaviralcih velika težava pridobljena rezistenca na zdravljenje. Z kombiniranjem BRAF in MEK zaviralcev (trametinib, cobimetinib in binimetinib) lahko to rezistenco do določene mere presežemo in s tem bolnikom z metastatskim malignim melanomom omogočamo še daljša celokupna preživetja (OS) in preživetja brez napredovanja bolezni (PFS).
Ključne besede: rak kože, melanom, sistemsko zdravljenje
Objavljeno v DiRROS: 17.05.2023; Ogledov: 254; Prenosov: 94
.pdf Celotno besedilo (217,12 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
8.
Novosti na področju imunoterapije rakov spodnjih prebavil
Marko Boc, 2023, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Povzetek: Rak debelega črevesa in danke (RDČD) v svetovnem pogledu predstavlja drugi najpogostejši vzrok smrti in po incidenci sodi na tretje mesto med vsemi raki. V zadnjih 10-15. letih smo lahko priča velikim napredkom v sistemskem zdravljenju RDČD in to je poleg uspešnih preventivnih programih glavni razlog da v tem trenutnku RDČD spada med bolezni z dobrim preživetjem. V mednarodni raziskavi Concord-3 je bilo ugotovjeno, da petletno čisto preživetje bolnikov v več kot polovici evropskih držav že presega 60 %. Najpomembnejši prognostični dejavnik je stadij ob diagnozi, saj je pet-letno čisto preživetje bolnikov z omejenim stadijem že več kot 90 %, medtem ko je preživetje tistih z razsejano boleznijo pa komaj 9 %. Pri 50% bolnikov z N+ boleznijo ob ugotovitvi bolezni v poteku njihove bolezni le-ta postane metastatska. V nasprotju z splošnim prepričanjem je tudi RDČD imunogena maligna bolezen, vendar le v primeru ko gre za MSI-H (mikrosatelitno nestabilno) obliko bolezni. Tovrstni tumorji imajo namreč preko 1500 mutacij na tumor, kar je napovedni dejavnik za učinkovitost zdravljenja z imunoterapijo (IT). Tako ni presenečenje, da je IT lahko zelo učinkovita možnost zdravljenja pri bolnikih z metastatskim RDČD in je tudi že del mednarodnih in slovenskih smernic zdravljenja RDČD.
Ključne besede: imunoterapija, onkologija, onkološko zdravljenje
Objavljeno v DiRROS: 16.02.2023; Ogledov: 429; Prenosov: 188
.pdf Celotno besedilo (16,12 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Novosti v imunoterapiji 2022 : [strokovno srečanje
2023, zbornik strokovnih ali nerecenziranih znanstvenih prispevkov na konferenci

Objavljeno v DiRROS: 16.02.2023; Ogledov: 515; Prenosov: 257
.pdf Celotno besedilo (16,16 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Kardiotoksičnost pri tarčnem zdravljenju
Ana Sophie Terglav, Marko Boc, Mojca Unk, 2022, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Povzetek: Različni mehanizmi delovanja tarčnih zdravljenj in vpletanja v številne znotrajcelične signalne poti lahko vodijo v raznolike kardiovaskularne sopojave s pestro klinično sliko. Kardiovaskularni zapleti so v veliki meri reverzibilni. Med najpogostejše sopojave uvrščamo srčno popuščanje in aritmije. Pri zdravljenju s HER2 zaviralci je najpogostejši sopojav asimptomatsko znižanje iztisnega deleža levega prekata, pri zdravljenju z zaviralci angiogeneze hipertenzija. Pri zdravljenju z monotarčnimi tirozin kinaznimi inhibitorji (TKI) so kardiotoksični zapleti heterogeni. Kljub pomanjkanju enotnih smernic za obravnavo kardiotoksičnosti, si je literatura enotna, da je potrebno bolnike tekom zdravljenja skrbno spremljati, v primeru zapletov zdravljenje prekiniti in bolnike simptomatsko zdraviti.
Ključne besede: neželeni učinki, bolniki, sistemsko zdravljenje
Objavljeno v DiRROS: 17.01.2023; Ogledov: 406; Prenosov: 103
.pdf Celotno besedilo (73,19 KB)

Iskanje izvedeno v 0.34 sek.
Na vrh