Digital repository of Slovenian research organisations

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


Query: "keywords" (sanacija) .

1 - 9 / 9
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Posledice podnebnih sprememb zahtevajo sanacijo, blaženje in prilagajanje
Boris Rantaša, Aleš Poljanec, 2023, preface, editorial, afterword

Keywords: ujme, posledice ujm, sanacija po ujmi
Published in DiRROS: 14.11.2023; Views: 341; Downloads: 126
.pdf Full text (34,03 KB)

2.
Potek sanacije gozdov po požaru na Goriškem Krasu v letu 2022
Boris Rantaša, Tina Dolenc, Bogdan Magajna, 2022, popular article

Keywords: požari v naravnem okolju, Goriški Kras, sanacija
Published in DiRROS: 13.12.2022; Views: 501; Downloads: 97
.pdf Full text (372,16 KB)

3.
Ovire in rešitve pri sanaciji v ujmah poškodovanih zasebnih gozdov
Darja Stare, Petra Grošelj, Špela Pezdevšek Malovrh, 2020, original scientific article

Abstract: Pogoste ujme v zadnjih letih so velik izziv pri gospodarjenju z zasebnimi gozdovi in povečujejo aktivnost vseh deležnikov vzdolž gozdno-lesne verige. V prispevku smo naredili pregled literature o sanaciji v ujmah poškodovanih zasebnih gozdov, s ciljem identificirati ovire, s katerimi se zasebni lastniki srečujejo pri sanaciji, in rešitve za hitrejšo in učinkovitejšo sanacijo. Po pregledu relevantne literature smo v končno analizo vključili 59 člankov in 25 zapisnikov dela koordinacijske skupine za sanacijo posledic vetroloma. Rezultati so pokazali, da se raziskovalci z identifikacijo ovir do sedaj še niso sistematično ukvarjali. Identificirali smo 51 ovir, ki smo jih razvrstili v 7 skupin, ter 68 rešitev, ki smo jih združili v 11 skupin. Največ raziskovalcev se je doslej ukvarjalo z ovirami iz skupine %Značilnosti zasebnih lastnikov gozdov% ter z rešitvami iz skupine %Sodelovanje med deležniki%. Nazadnje smo identificirane ovire povezali s primernimi rešitvami za sanacijo in ugotovili, da vse identificirane rešitve pomenijo rešitev za vsaj eno izmed ovir in da ima vsaka ovira vsaj eno rešitev. Raziskava je šele prvi, vendar pomemben korak pri spoznavanju dejavnikov odločanja za sanacijo in nadaljnje gospodarjenje v ujmah poškodovanih zasebnih gozdov.
Keywords: ujme, sanacija, zasebni gozdovi, lastniki gozdov, dejavniki odločanja
Published in DiRROS: 24.11.2020; Views: 5438; Downloads: 1689
URL Link to full text
This document has many files! More...

4.
Poškodbe v krajini - primer sanacije kamnolomov v Sloveniji
Grega E. Voglar, 2020, professional article

Abstract: Ljudje smo zaradi vse opaznejših posegov v prostor bolj kot doslej občutljivi za razvrednotenje videza okolja % poškodb v krajini. Razvrednotenje videza je vedno povezano z drugimi vrstami razvrednotenja, kot so razvrednotenje tal, gozda, rastlinstva, reliefa ipd. Zato je razumljiv negativen odnos ljudi do opaznih posegov v prostor (površinskih kopov), ki s seboj prinašajo tudi negativne vplive. Med take posege vsekakor sodijo tudi kamnolomi za pridobivanje različnih mineralnih surovin. Posebno izstopajoče razvrednotenje videza so opuščeni in delujoči nesanirani kamnolomi, kakršnih je v Sloveniji veliko. Kot rešitev za zunanji videz te nepovratne spremembe reliefa zaradi izkoriščanja/eksploatacije mineralnih surovin % tehničnega kamna dolomita predstavljamo vzorčni primer postopka tehnične in biološke sanacije etaž/brežin kamnoloma Soteska, ki leži na Dolenjskem. Investitor z upoštevanjem zahtev slovenske zakonodaje postopoma sanira kamnolom in v sprejemljivih mejah sprotno preprečuje negativen vpliv na okolje. Namen strokovnega članka je poudariti, da lahko tudi po končanem izkoriščanju mineralnih surovin s pravilno načrtovano sanacijo degradiranega prostora že v nekaj letih uspešno blažimo poškodbe v krajini, ki jih predstavljajo kamnolomi.
Keywords: kamnolomi, sanacija, degradirana območja, poškodbe v krajini, gozdovi
Published in DiRROS: 02.05.2020; Views: 2744; Downloads: 754
.pdf Full text (618,95 KB)

5.
Eno leto po vetrolomu
Nike Krajnc, Andrej Breznikar, 2019, professional article

Abstract: Minilo je eno leto od vetroloma, ki je povzročil veliko škode v gozdovih. Ker se izredni dogodki v gozdovih vrstijo že nekaj let, je pogled na potek sanacije pomemben, pomembna pa je tudi razprava med deležniki, ki so kakorkoli vpleteni v potek sanacije. Po ocenah Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) je bilo v vetrolomu, ki je v decembru 2017 prizadel gozdove, poškodovanih 2,9 milijona m3 drevja za posek, škoda pa je bila ocenjena na 48 milijonov evrov. Tako je bilo po ocenah ZGS od leta 2014 poškodovanega že več kot 19 mili. m3 drevja, skupna škoda pa je ocenjena na skoraj 400 milijonov evrov. Ko se soočamo s situacijo, ko sanitarni posek predstavlja več kot 60 % letnega poseka, sta nujna komunikacija in usklajeno delovanje različnih akterjev pri sanaciji naravnih ujm v gozdovih. Potrebna je kritična ocena minulega ukrepanja, pa tudi prilagajanje ukrepov novim situacijam, dialog med akterji in učenje iz storjenih napak. Korak v tej smeri je bil tudi posvet, ki smo ga 19. 12. 2018 organizirali na Gozdarskem inštitutu Slovenije in se ga je udeležilo več kot 65 predstavnikov gozdarskih podjetji, raziskovalnih institucij, javnih zavodov, interesnih združenj in državnih institucij.
Keywords: gozdovi, vetrolom, sanacija poškodovanih gozdov, posvet
Published in DiRROS: 20.03.2019; Views: 3101; Downloads: 800
.pdf Full text (310,42 KB)

6.
Pospešena sanacija državnih gozdov, poškodovanih v vetrolomu
Katarina Stanonik Roter, Suzana Rankov, 2018, popular article

Keywords: gozdarstvo, državni gozdovi, sanacija gozdov, vetrolom
Published in DiRROS: 22.05.2018; Views: 2899; Downloads: 667
.pdf Full text (196,50 KB)

7.
Stanje državnih gozdov po vetrolomu decembra 2017
Katarina Stanonik Roter, 2018, popular article

Keywords: gozdarstvo, državni gozdovi, vetrolom, sanacija gozdov, poškodovana drevesa
Published in DiRROS: 13.02.2018; Views: 3040; Downloads: 728
.pdf Full text (263,99 KB)

8.
9.
Search done in 2.66 sec.
Back to top